Sony Playstation’a 3,5 Milyon Dolarlık Büyük Ceza!


Sony Europe

Sony Avrupa, Avustralya Federal Mahkemesi tarafından “web sitesinde ve Avustralya tüketicileriyle Avustralya Tüketici Yasası (ACL) hakları hakkında anlaşmazlıklarda yanıltıcı beyanlarda bulunmak” suçlamasıyla 3,5 milyon dolar cezaya mahkum edildi.

Para cezasına çarptırılan Sony Avrupa, Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na (ACCC) ödeme yapması gerekiyor.

Mahkeme, Sony Avrupa’nın PlayStation Network üzerinden “hatalı” oyunlar satın aldıktan sonra dört müşteriyle net bir şekilde iletişim kurmadığını tespit etti. Sony, bu müşterilere, arızalı oyun için sistemlerine indirilmişse veya satın alma işleminden bu yana 14 gün geçmişse, geri ödeme alma hakkının olmadığını söyledi. Avustralya tüketici yasaları tüketici haklarını bu şekilde tanımlamıyor.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu Başkanının Açıklamaları

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC) başkanı Rod Sims konu hakkında açıklamada bulundu. Rod Sims: “Dijital ürün indirildikten sonra tüketici garanti hakları sona ermiyor. 14 gün sonra bir oyun mağazası ya da geliştirici tarafından talep edilen herhangi bir tarihten sonra kesinlikle kaybolmuyor” dedi. “Dijital ürünleri çevrimiçi satın alan tüketiciler, satın alma işlemini fiziksel bir mağazada yaptıklarıyla tamamen aynı haklara sahiptir” diye sözlerine ekledi. Buna ek olarak Sony Avrupa’nın iddiaya göre, ”sadece oyunun geliştiricisi geri ödeme yetkisi verebilir. Müşterinin geri ödemesini dijital mağaza kredisi şeklinde alır” diyerek yasayı ihlal ettiği iddia edildi. Sims, “Tüketici garantileri kapsamındaki geri ödemeler, tüketici mağaza kredisi almayı seçmedikçe, başlangıçta bu yöntemlerden birini öderse nakit veya para transferi yoluyla yapılmalıdır” dedi.

3.5 milyon dolarlık para cezasının yanı sıra, Sony Avrupa davalar sebebiyle ortaya çıkan ACCC’nin yasal giderlerinin de bir kısmını karşılayacak.