Darius Ct S10, Darius Counter Şampiyonları


Darius Ct S10

Bu yazımızda league of Legends oyuncuları için Darius Ct S10, Darius Counter Şampiyonları hakkında bilgi verdik. LoL Counter Şampiyonlar.

Darius

Darius’a Karşı Güçlü Olan Şampiyonlar

Peki Bu Şampiyonlar Neden Darius’a Karşı Güçlü?

Darius yüksek hasarlı ve tank bir şampiyon olduğu için gerek erken oyunda gerek ilerleyen safhalarda rakip takım için büyük bir sorun oluşturabiliyor. Darius’un erken safhada koridorda avantaj elde etmesi ilerleyen oyunda karşı takım için önemli bir tehlike olabilir. Bütün avantajlarına rağmen mobil olmaması Darius için dezavantaj olabiliyor.

Yorick

Darius’ un mobil bir şampiyon olmaması Yorick’in E yeteneğini daha kolay isabet ettirmesini kolaylaştırır. Birebir takasta Yorick’in sis gezginleri Darius’a sürekli hasar verir.  Darius’un Q yeteneğinin hasar bölgesinde olmadıkları için toplu olarak öldüremez. Yorick’in W yeteneği Darius’a karşı takasta geri düştüğünde kaçması için fırsat verirken ofansif olarak kullanıldığında Yorick’in ultisinin sürekli olarak hasar vermesini kolaylaştırır.

Kayle

Kayle’ın mobilitesinin Darius’a nispeten daha fazla olması E yeteneğinin kazandırdığı vuruş mesafesi Darius’a yaklaşmadan dürtmesi için önemli bir avantajdır. Kayle’ın W yeteneğinin verdiği can ve hareket hızı E yeteneği ile vur kaç yapmasını kolaylaştırır ve Darius’un en büyük hasar kaynağı olan ulti yeteneğinin hasarını Kayle kendi ultisi ile engelleyebilir.

Jayce

Darius’un can yenilemesi için Q yeteneğinin dairesel bir alana baltasını çevirerek hasar vermesi gerekir. Fakat bu alanın biraz daha içerisinde yani Darius’un deyimi yerindeyse tam dibinde baltanın bir etkisi yoktur hasar veremez ve can yenileyemez. İşte Jayce’in Q yeteneği de tam burda devreye giriyor. Jayce Q yeteneği ile üzerine atılarak, Darius’un Q yeteneğinden gelecek hasardan kurtulduğu gibi E yeteneği ile kendinden uzaklaştırarak ultisini kullanırsa kısa süreliğine hareket hızı da kazanacaktır. Uzakçı formunda kullandığı E yeteneği kendisine yeniden hareket hızı verdiği için hem W yeteneği ile hızlı bir düz vuruş hasarı ayrıca E ile güçlenen Q yeteneği hasarı ile takastan oldukça üstün çıkabilir.

Teemo

Teemo düz vuruş menzili ve E yeteneğinin verdiği zehir etkisiyle erken koridor safhalarında Darius’a karşı üstünlük sağlayabilir. Teemo, W yeteneğinin verdiği hareket hızı ile Darius’a karşı kolayca vur kaç yapabilir.

Zed

Zed W yeteneği ile Darius’un Q ve W yeteneğinden kolayca kurtulabildiği için Darius’un Zed’e hasar vermesi oldukça zordur. Ayrıca Zed’in W yeteneği ile kullandığı E yeteneği yavaşlatma etkisi uyguladığı için zaten mobilitesi az olan Darius’un mobilitesini daha da azaltır. Ultisini attıktan sonra yeteneklerini tutturması daha da kolaylaşır. Darius Zed’e kolay kolay yaklaşamayacağı için bire bir takasta Zed yüksek ihtimalle daha üstün çıkacaktır.

Jax

Bildiğimiz gibi Darius’un önemli hasarlarından biri de pasifi yani kanamasıdır. Jax Q yeteneği ile Darius’un Q yeteneğinden kolayca kurtulabilir. Q yeteneğinden yük biriktiremeyen Darius, Jax’ın E yeteneği dolayısıyla düz vuruşlarıyla da yük biriktiremeyeceginden pasifini pek etkili olarak kullanamayacaktır. Jax’ın ultisinin verdiği zırh ve büyü direnci artışı zaten kanama yükü biriktirememiş bir Darius ultisinin hasarını daha da azaltacağı için, gerek erken safhada gerek ilerleyen safhalarda Jax’ı Darius’un önüne geçirecektir.