Bağımlılık Yapan Efsane Hayatta Kalma Oyunu 7 Days to Die


7 Days to Die

7 Days to Die mükemmel gerçekçiliğe sahip harika bir oyun. Oyuncular tarafından pek bilinmeyen ve hak ettiği değeri görememiş olan 7 Days to Die, Steam platformu üzerinde 39 TL fiyatından satılmakta. Oyuna Türkçe dil desteği de yakın zamanda eklendi. Dilediğiniz gibi herşeyi kırıp dökebildiğiniz veya istediğiniz şeyi craftlayabildiğiniz bu harika oyun hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın devamına bakabilirsiniz.

Diğer hayatta kalma oyunlarına nazaran daha köklü bir geçmişe sahip olan 7 Days to Die, 13 Aralık 2013 tarihinde yayımlandı. Eskiden web üzerinden indirip oynanabilen oyun daha sonra Steam tarafından ücretli olarak satışa sunulmaya başlandı. Hayatta kalma temalı oyunlar içerisinde popüler hale gelemese de içerik olarak oldukça zevkli ve sürükleyici olan 7 Days to Die, sizi kendi oluşturduğunuz hikayenizin içine çeken bir oyun olmayı başardı.

7 Days to Die Örnek Base

Yukarıdaki resimde görülen kale, bir oyuncunun her parçasını kendisin işlediği el emeği bir base örneğidir.

7 Days to Die gerçek yaşamdan esinlenerek tasarlanmış bir craft moduna sahiptir. Ayrıca karakteriniz de tamamen gerçek yaşamdan esinlenerek canlandırılmıştır. Öncelikle oyuna girerken karakterinizin bütün fiziksel özellikleri belirleyip ardından oyuna başlıyorsunuz. Singel player, multi player ve online oyunculu olarak çeşitli oyun tarzlarında oynayabilirsiniz.

Online oyunlar içerisinde de PvE ve PvP özellikli sunucular bulunmakta. PvE sunucularında kimse kimseye zarar veremez ve herkes kendi hayatında yaptığı işlerle yaşamlarını sürdürür. PvP modunda ise olaylar çok farklıdır. Gördüğünüz her oyuncuyu düşman kabul etmeniz faydanıza olacaktır. Oyuncular ”base” adını verdiğimiz evlerini inşa eder ve bunu korumak için çeşitli önlemler alabilir. Hendek kazmak ve evinizin kapısına ya da duvarlarına rakiplerin ulaşımını önlemek oldukça etkili bir yoldur.

7 Days to Die Oyun İçeriği

Oyunun isminden de anlaşılacağı üzere 7 günde bir ölümcül tehditler oluşacaktır. Bu tehdit zombiler tarafından gelir. Zombiler gündüzleri uyuşuktur ve sadece yürürler. Geceleri ise daha tehlikelidir ve koşmaya başlarlar. 7 günde bir kanlı ay sizleri beklemektedir. Kanlı ay gökyüzündeki kırmızılıktan anlaşılabilir ve bu esnada zombiler sizin yerleşkenize saldırır. Evinizi korumak için hendekler kazıp içerisini kazıklarla doldurmak faydalı olacaktır. Zombiler kanlı ay sırasında daha hızlı koşarlar. Ayrıca oyun içerisinde farklı zombi çeşitleri de bulunur. Örneğin İnfernal Zombie size hasar verdiğinde yanmaya başlarsınız. Radyoaktif zombilerden hasar aldığınızda ise radyoaktif hastalıklara yakalanabilirsiniz.

Blood Moon

Oyun içerisinde karakteriniz hava şartlarından ve gıdalardan gerçek hayattaki gibi etkilenmektedir. Örneğin; su ihtiyacınız olduğunda nehirden kavanoza doldurup suyu kaynatmadan içerseniz bağırsak hastalığına yakalanıyorsunuz. Elbette bu hastalıklar için oyun içerisinde ilaçlar mevcut. Yüksek bir yerden düşerseniz ayağınızı kırabilirsiniz ki bunun için de tıbbı malzemeler oyunda mevcut. Ayrıca oyun içerisinde hayvan avlayıp etli yiyecekler veya sebze toplayıp sebzeli yemekler pişirebilirsiniz. Yemeklerin kalitesine ve beslenmenize göre oyun içerisinde kazandığınız can ve stamina düzenli olarak artacaktır.

Oyunda bulduğunuz gıdaların tohumlarıyla kendinize tarla yapabilirsiniz. Bunun için önce tarlayı sürmeli, ardından tohumun yetişmesi için bekleyip yiyecekleri tekrar toplayabilirsiniz.

7 Days to Die Tarla

Hava şartları karakteriniz için önemli demiştik. Oyun içerisinde çeşitli iklimler mevcut. Kış ikliminde yaşıyorsanız veya oradan geçiyorsanız karakteriniz üşümeye başlar. Bunu önlemek için kalın giysilere sahip olmalı ya da ateş yakmalısınız. Kapalı ortamlar da ısınmanız için yeterli olacaktır. Sıcak iklimlerde ise çeşitli bitkiler toplayıp bunları su ile kaynatarak kendinize ferahlatıcı içecekler yapabilirsiniz.

Oyun içerisinde loot yaparak altın para toplayabilir ve bunu oyunun içerisinde bulunan marketlerde harcayabilirsiniz. Çeşitli yiyecek, silah vb. ekipmanları satın alabileceğiniz bu markete ayrıca kendi eşyalarınızı da satıp paraya çevirebilirsiniz.

7 Days to Die Loot sistemi

Oyun içerisinde birçok şehir ve kasaba bulunur. Buradaki evleri yağmalayabilir ve çeşitli lootlar bulabilirsiniz. Lootlar belirli tarihlerde yenilenir ve tekrar loot yapma imkanı bulursunuz. Ayrıca öldürdüğünüz hayvanlar ve zombilerden de loot yapabilirsiniz.

Loot

Bunun dışında alt ettiğiniz oyuncuların çantası yere düşer ve eşyalarına sahip olursunuz. Bu nedenle dışarı çıkarken önemli eşyalarınızı evdeki kasalara bırakmanız gerekir.

7 Days to Die Craft Sistemi

Oyun mükemmel bir craft sistemine sahiptir. Silahlar, mermiler, ev eşyaları, giysiler ve hatta yiyeceğiniz yemekleri bile craft sistemi ile oluşturuyorsunuz. Örneğin; demir zırh yapmak için önce demir bulmalı bunu fırında işlemeli ve ardından zırh yapma işlemine geçmelisiniz.

Craft Sistemi

Oyundaki craft sistemi %100 açık değildir. Bazı şeyleri yapabilmek için önce bununla ilgili kitabı okumalı ve öğrenmelisiniz. Oyun içerisinde loot yapabileceğiniz kütüphaneler mevcut. Bu kütüphanelerden ya da bazı evlerin küçük kitaplıklarından toplayacağınız kitapları okuyarak craft sisteminizi geliştirebilirsiniz. Örneğin, bir pistol mermisi yapmak için Pistol Book kitabını okumalısınız. Ardından bunu öğrenmiş olacak ve oyun boyunca craft yapabileceksiniz.

7 Days to Die Teknolojik Gelişmeler

Gyrocopter

Oyun son yıllarda kendini oldukça geliştirdi. Halâ erken erişimde bulunan 7 Days to Die otomobil, motosiklet, helikopter gibi araç geliştirmelerinin yanında evinize kurulabilecek olan alarm, kamera sistemi, otomatik sensörlü silahlar gibi teknolojik konulara da el attı. Geliştirici The Fun Pimps, bu gidişle daha güzel oynayış deneyimini oyunculara sunacak gibi görünüyor.

7 Days to Die hakkında daha fazla bilgi için sitemizi takip edebilir ya da bizlere e-mail atabilirsiniz.