Aphelios Ct S10, Aphelios Counter S10


aphelios counter s10

Bu yazımızda siz değerli League of Legends oyuncuları için Aphelios Ct S10, Aphelios Counter S10 hakkında bilgi verdik. LoL Counter Şampiyonlar.

Aphelios

Aphelios’a Karşı Güçlü Olan Şampiyonlar

Peki Neden Bu Şampiyonlar Aphelios’a Karşı Güçlü?

Aphelios, League of Legends’ta tüm zamanların en farklı şampiyonudur. Birçok değişik özelliklere sahip bu şampiyon çıktığı ilk günden itibaren oyuncular üzerinde merak uyandırdı. Çeşitli silahlara sahip olan Aphelios’un, birincil silahına bağlı olarak değişen 5 farklı aktif yeteneği bulunur:

  • Calibrum (Tüfek): Uzun menzilli atışıyla hedefini işaretleyerek Aphelios’un uzun menzilli ikinci bir saldırı yapmasını sağlar.
  • Severum (Tabanca): İki silahıyla da yakındaki rakiplere saldırırken Aphelios’un hızla koşmasını sağlar.
  • Gravitum (Yerçekimi Topu): Bu silahla yavaşlatılan tüm rakipleri sabitler.
  • Infernum (Alev Silahı): Koni şeklindeki bir alanda duran rakiplere alev atar ve Aphelios’un ikincil silahıyla onlara saldırmasını sağlar.
  • Crescendum (Çakram): İkincil silahını ateşleyen bir Gözcü Taret bırakır.

Bu özellikleriyle Aphelios oldukça can sıkıcı bir şampiyon haline geliyor. Şimdi bu şampiyonumuza karşı güçlü olan şampiyonlara bir göz atalım.

Braum

Aphelios, hem yeteneklerinin engellenmesi hem de yakalamak için ağır bir kitle kontrole maruz bırakılması gereken bir şampiyondur. Bu etkilerin ikisini de Braum kolaylıkla sağlayabilir. Braum E yeteneği sayesinde Aphelios’un değişik silahlarıyla yaptığı önemli atışları engelleyebilir. Takım savaşında Aphelios’un alan hasarını Braum ile önlemek çok faydalı olacaktır. Ayrıca ultisi, Q yeteneği ve pasifi sayesinde Braum, Aphelios’un yakalanmasında önemli bir etken olacaktır.

Ashe

Ashe pasifi olan yavaşlatması ve W yeteneği sayesinde kaçan rakiplerini kolayca kovalayabilir. Ayrıca bu özelliği sayesinde de rakiplerini yavaşlatarak sıkıntılı bölgelerden uzaklaşabilir. Ashe ultisi ile kaçış mekaniği bulunmayan Aphelios’u yakaladığı taktirde yanındaki supporta bağlı olarak rakibi kolayca alt edebilir. Özellikle de cc uygulayan supportlar ile birlikte Ashe, çok güçlü bir şampiyona dönüşecektir.

Yasuo

Yasuo çok hareketli ve mobil bir şampiyondur. Aphelios’a karşı üstün gelmesinin sebebi ise W yeteneğidir. Ayrıca Yasuo’nun E yeteneğinden gelen mobilitesine karşın Aphelios, mobil olmayan bir şampiyon olduğundan dolayı zor anlar yaşayabilir. Özellikle de takım savaşlarında doğru zamanda kullanılan bir Yasuo W’sü oyunun kaderini etkileyebilir.

LeBlanc

LeBlanc orta koridordaki en mobil şampiyonlardan birisidir. Q yeteneği ile mühürlediği rakibine diğer yetenekleriyle saldırıp mühürü patlatır ve çok yüksek hasar çıkarabilir. Bu durum Aphelios için oldukça can sıkıcı olacaktır çünkü Aphelios kaçış mekaniği bulunmayan bir şampiyondur.

Morgana

Morgana takım arkadaşlarını E yeteneği olan kara kalkan ile kitle kontrol etkilerinden ve bir miktar büyü hasarından koruyabilen bir şampiyondur. Ayrıca Q yeteneği ile rakibini uzun bir kitle kontrol etkisine hapsedebilen Morgana, ultisi ile de yakınındaki rakiplere hem yüksek hasar verir hem de tekrar kitle kontrol etkisi uygular. Morgana’nın alt koridorda Adc’sini E yeteneği ile Aphelios’un Gravity silahından kurtarması oldukça önemlidir.

Zed

Zed, suikastçılar içerisinden en tehlikeli olanıdır. Özellikle de mobil olmayan şampiyonlara karşı önemli bir tehdit unsuru oluşturan Zed, mobil olmayan bir şampiyon olan Aphelios’u da kolayca alt edebilir.